Karl Meos - koolimaja keldrite peremees

Avaldame Kadrina vallalehe Kodukant paberväljaandes ilmunud loo sellest, kuidas õpetaja Karl Meos koolimaja keldris õpilaste hulgas leiutamispisikut levitab.

Olen lihtne keldrikakand, väidab leiutajate linnapea

Karl Meos koolinoorte valmistatud lennukitega

Kogu tõde sellest, kuidas Karl Meos koolimaja keldris leiutamispisikut leiab ja levitab.

"Ah, mis leiutajate linnapea," lööb Kadrina Keskkooli õpetaja Karl Meos käega. Aga silmanurga särast on näha, et see mitteametlik tiitel talle meeldib küll. "Mina olen lihtne keldrikakand," kostab legendaarne tehnoloogiaõpetuse õpetaja kooli keldris asuva impeeriumi uksi avades. Seal, keldrites, kus Meos peremeheks, vahvad ideed sünnivadki.

Kui kõik tööõpetuse klassides olevad tuhandete töövahendite virnad ja meisterdamismaterjalide lasud üksteise järele ritta seada võiks kolonn ulatuda Kadrinast Rakverre ja tagasi. Nii tundub sellesse hästikorraldatud ja inspireerivasse segadusse sukeldujale. Kõike tahaks näppida, uurida, puurida, kokkuvõtlikult: leiutada. Kadrina on täna vaieldamatult Eesti leiutajate pealinn. Üksnes nii saab arvata vaadates tunnustustelaviini, mis on seoses leiutamisega Kadrina Keskkooli ja Karl Meost tabanud.

Maakonna aasta õpetaja, rahvusvahelise leiutajate konkursi laureaadi õpetaja, Eesti leiutajatekonkursi võitja õpetaja, maakonna aasta teo laureaadi õpetaja. Ja takkatippu Eesti teadusagentuuri poolt määratud ja presidendi poolt üle antud tiitli - Eesti parima leiutajate kooli õpetaja.

Paremaks tegemine

Meosel on alla kahesaja õppuri. Iga sügist alustab ta koolimaja keldris lihtsa ajurünnakuga, sest leiutamine pole sugugi raketiteadus. Leiutamine on me igapäevaelu paremaks muutmine. Nii palubki ta õppureil välja mõelda, mis meid ümbritsevais asjades võiks olla teistmoodi. Ehk paremini, ehk lihtsamalt lahendatud. "Nii algab iseseisev mõtlemine," mainib Meos.

Lisab ka järgmise nipi: uusi mõtteid, ideid tasub kodus kindlasti arutada koos vanematega. Nii muutuvad vanemad eneselegi teadmata noore leiutaja juhendajateks. "Kui on ikka hea mõte, tasub seda kohe arutama, arendama hakata," leiab Meos.

Esialgse ajaurünnaku järel jääb sõelale kuni nelikümmend ideed, millega võiks edasi töötada. "Tähtis ongi just mõtete ja ideedega edasi minek, mina ei võta kunagi enesele julgust öelda, et see on hea mõte või see on halb mõte," jätkab õpetaja. Just noorte mõtlemise julgus ja vabadus on need, mis aitasid viimaselt, ligi seitsmesaja leiutisega konkursilt laureaaditiitli tuua. Nii arvab linnapea.

Et tunnustust pälvinud leiutamistegevus vaid tehnoloogiaklasside uste taha ei jääks, on Meosel koos kolleegidega kavas korralda maikuus koolis leiutamise ja tehnoloogia päev. Et leiutamispisik leviks, et leiutamisjulgus aina kasvaks. Kindlasti astuvad seal oma leiutisi tutvustades üles Kadrina tunnustust pälvinud noorleiutajad Kren Koosapoeg, Andri Soone ja Sander Jänts. Teisigi ideid on kamaluga varuks.

Virumaa Laulu solist

Laulva revolutsiooni aastal 1988 oli Karl Meos see, kes koos ansambliga Rekontra laulis kuulsaks Tiina Kippeli Virumaa laulu, mille refrääni teab tõenäoliselt iga virulane: "On Virumaa virulaste hoida, on Virumaa virulaste kaitsta ...".
Interneti Youtube keskkonnast võib leida ka 1988. aasta telesaate "Noortestuudio pärastlõuna" salvestise, kus Meos Virumaa laulu esitab. Seda on vaadatud ligi 9000 korda.

Tekst: Rein Sikk

Sa oled siin: Avaleht Uudised Inimesed Karl Meos - koolimaja keldrite peremees