Erasmus+ Portugalis

Oma emotsioonidest kirjutavad Erasmus+ programmis osalenud õpilased Helen ja Julia.

DEMOKRAATIA VIIS MEID ESIMEST KORDA ATLANDI OOKEANINI

Erasmus+ on EL haridusprogramm, mis annab õpilastele võimaluse avastada maailma ning tutvuda erinevate kultuuridega. Mõned õpilased saavad tänu sellele projektile esimest korda lennukiga lennata. Igal õpilasel on võimalik külastada neile meelepärast riiki, kui selleks hoolega vaeva näha ning iganädalaselt panustada.

Meie – Kadrina Keskkooli projektis EU-topia osaleb 6 riiki: Portugal, Itaalia, Saksamaa, Iirimaa, Türgi ja Eesti. Erasmus+ projekt algas aastal 2014 ning kestab aastani 2017. Selles ajavahemikus on toimunud mitu õpilasvahetust. Iga kord kui toimub õpilasvahetus, on antud õpilastele erinevad ülesanded. Koostatud on mitmeid erinevaid slaidesitlusi ühiskonnast ja ühiskonna probleemidest (demokraatia, sotsiaalmeedia jms).

Viimati toimus õpilasvahetus Portugalis, ajavahemikus 15. - 21. mai 2016. Seekordseks teemaks oli demokraatia. Iga riik pidi tutvustama teistele demokraatiat oma riigis. Kuna tegemist on rahvusvahelise projektiga, siis pidid õpilased suhtlema omavahel inglise keeles. Õpilased lahendasid koos erinevaid ülesandeid, pannes oma teadmised proovile. Projekt andis kõigile õpilastele uusi sõpru.

Nii nagu teistes riikides, näidati õpilastele Portugalis ka erinevaid linnu ja kuulsamaid vaatamisväärsusi. Õpilased viibisid Portugalis olles koolitundides ning said aimu, milline näeb koolitund välja Portugalis. Õpilased said käia ka Viseus, Portos ja mõnes muus olulisemas linnas. Enamjaolt elasid kõik õpilased Moimenta da Beiras, aga mõned ka Moimenta da Beira lähedal asuvas külas.

Portugali vaated olid vapustavad, kõikjal olid mäed! Portugalis olles nägid paljud õpilased ka arvatavasti esimest korda Atlandi ookeani. Eesti tüdrukud käisid ka viimasel õhtul Portugalis olles Atlandi ookeanis ujumas. Vesi oli külm, kuid sellist võimalust ei teki iga päev.

Projekt andis kõikidele õpilastele uusi teadmisi ning avardas õpilaste silmaringi. Paljud meist said omale uusi sõpru, kellega tänaseni suhtleme.

Sooviksime omalt poolt tänada õpetaja Merike Sikku, kes tegi meile, Kadrina Keskkooli õpilastele võimalikuks projektis osaleda. Tänu tema eestvedamisele saime kõik käia oma soovitud riikides ning luua uusi sõprussuhteid oma vahetuspartneritega.

Portugal dos Pequenitos teemapargis   Moimenta de Beira reakoja ees

Tekst: Helen Proosa ja Julia Ruzu, 11. klass