Aitäh, Rakvere Teater!

Kolmapäeval, 15. veebruaril toimus laste- ja noorteaasta raames Rakvere Teatri eestvedamisel osalusseminar "Räägi minuga!", mille teemaks oli teismeliste suhted enda vanematega ja internetisuhtlus.

Meie kooli 8.a, 8.c ja 9.b klassi õpilastel oli sellest põnevast seminarist võimalik osa saada. Kuna lapsevanemaid oli saalis vähe, siis neile mõeldes ongi alljärgnev kirja pandud.

See oli teistsuguse koolipäev, kus õpilastel oli lausa kohustus oma nutitelefon kaasa võtta ja seda kogu ürituse raames kasutada, saates neti teel küsimusi laval esinejatele. Küsimused kuvati suurele ekraanile ja mitmetele neist ka vastati. Erilised kiidusõnad kuuluvad Mihkel Rauale, kes moderaatorina oli suurepärane. Tema värvikad seigad teismeeast ning erinevad mõtisklused elust läksid saalisolijatele vägagi korda. Muuhulgas pani ta noortele südamele, et kõigil nende tänastel otsustel ja tegudel on mõju kogu nende edasisele elule. Tehtud teod ei kao kunagi, neid ei ole võimalik kustutada, isegi kui mõne puhul neist seda väga soovida.

Esimese pikema ettekande tegi pereterapeut Liis Aavaste-Hango. Pereterapeut tõenäoliselt eeldas, et saalis on palju lapsevanemaid, seetõttu oli tema ettekanne mõeldud pigem neile. Ta rääkis lahti olulisi teemasid, näiteks suhtlustõkked noorte ja nende vanemate vahel või mida teha siis, kui suhted on sassi läinud. Ei saa mööda ettekandes kõlanud jäämäe kujundist, milles jäämäe veepealne osa (lapse või vanema negatiivne käitumine ühes või teises situatsioonis) on tingitud jäämäe veealusest osast (hirmust, valust või täitmata vajadustest).

Väga palju elulisi näiteid ja juhtumeid kätkes endas veebikonstaabel Maarja Punaki ettekanne. Ta rääkis kaasahaaravalt ja mõtlemapanevalt erinevatel küberkiusamise teemadel: ähvardamine, ahistamine ja väljapressimine (sh alasti piltide lunimine), häkkimine, mängudes petmine ja kiusamisgrupid internetis. Tal oli noortele mitmeid soovitusi netiavarustes käitumiseks.

• Oluline on usaldada oma vanemaid, sest neile rääkides ja veebipolitsei poole pöördudes on võimalik küberkiusajatele kiiresti jälile saada ja halvim (nt laialdane kompromiteerivate piltide levitamine internetis) ära hoida.
  • Kui oled juba liitunud ühe või teise grupiga, aga näed, et seal toimub midagi ebaseaduslikku või sobimatut, siis lahku sellest.
  • Kui keegi läheb omavahel kaklema, siis filmimise asemel tuleb sekkuda või kutsuda kohe abi.
  • Väga ettevaatlik tuleks olla ka meemikultuuri osas, sest esimene sellekohane kohtujuhtum on Eestis juba menetluses.

Vahepealsetes vestlusringides osalesid Rakvere Teatri näitleja Tiina Mälberg oma tütrega ja ansambel Traffic laulja Silver Laas oma emaga. Need vestlused olid muhedad ja vahetud ning andsid kindla teadmise, et murdeea protesti- ja vastandumisaeg asendub kahekümnendate eluaastate alguseks märksa teineteist mõistvamaga. Ettekannete ja vestluste vahele põimisid mõnusaid muusikalisi vahepalasid Silver ja tema bändikaaslane Robert Vaigla. Ja nii see päev pärastlõunasse veeres. Teatrist lahkuti rõõmsas meeleolus. Noored jäid seminariga väga rahule ja ootavad järgmisi sellelaadseid üritusi.

Liis Aavaste-Hango sõnul on mõnikord olulisem rääkimise asemel koos tegutseda. Miks mitte minna oma teismelisest lapsega üheskoos vaatama Rakvere Teatri etendust "See kõik on tema".

Vaata veel:

Seminar "Räägi minuga" (Rakvere Teater - Fotod | Facebook)

Osalusseminar "Räägi minuga" tõi lavale mitmeid tuntuid noori oma vanematega (uudised.tv3.ee)

Kaire King, 8.a klassijuhataja ja Ebe Abner, 9.b klassijuhataja

Sa oled siin: Avaleht Uudised Õppetöö Aitäh, Rakvere Teater!