Koostööprojekt viis õpetajad Islandile

2.-7. novembrini oli viiel Kadrina Keskkooli õpetajal koos valla esindajatega suurepärane võimalus külastada Islandit.

Sõit toimus EMP/Norra stipendiumiprogrammi raames ja oli avalöögiks kaheaastasele projektile, mille eesmärgiks kogemuste jagamine nii õpetamise kui kohaliku omavalitsusega koostöö vallas. Kõike seda ikka selle nimel, et meie keskkool säiliks, siinsed õpilased veel paremat haridust saaksid ja õpetajad neid veel paremini suunata oskaksid - teame ju kõik, et 21. sajand ja maailma muutumine on senist õppimist suurel määral muutnud.

Meie partnerkool on Kvennaskólinn'i Reykjavik - 600 õpilasega gümnaasium, mis Islandil tuntud aktiivsete õpilaste ja heade tulemuste poolest. Kvenno õpetajad olid meile kokku pannud suurepärase programmi, mis võimaldas meil Islandi elu erinevaid külgi kogeda. Külastasime veel kahte kooli - põhikooli, mis tuntud õuesõppe poolest (Sæmundarskóli primary school) ja uhiuut keskkooli (FMOS - The Upper Secondary School). Kohtusime Parlamendis endise rahandusministri Steingrímur Jóhann Sigfíssoniga, kes tõi Islandi välja kurikuulsast majanduskriisist ja on Parlamendi staažikaim liige, kuulasime Reykjaviki raekojas ülevaadet sealsest hariduspoliitikast ja osalesime väga harival koolitusel Islandi Ülikoolis säästva arengu teemal. Säästva arengu mõiste laienemine ja selle rakendamine on ka üks meie projekti eesmärk. Ka meie edasistes kohtumistes jätkame seda teemat.

Muidugi ei piirdunud me ainult Reykjaviki ja sealsete kohtumistega. Rahvusvaheliste projektide oluline osa on alati kohaliku elu ja kultuuri tundmaõppimine. Saime palju teada islandlaste rikkusest - geotermaalsest energiast ja kuidas nad seda kasutavad, sellest, mille poolest on eriline Islandi hobune ja kuidas elavad inimesed Sólheimari ökokülas. Käisime nii unelmate spaas Blue Lagoon'is kui maailma esimese parlamendi asukohas Thingvelliris, mis Põhja-Ameerika ja Euraasia laamade murdekohas, nägime imelist 32-meetri sügavust Gullfossi koske ja 20-meetri kõrgust Strokkuri geisrit.

Island on tõesti imeline maa, aga juba kevadel saame kuuele sealsele õpetajale meie oma armsat Eestit tutvustada.

Kadrina õpetajad ja valla esindajad

VAATA PILTE

Tekst: Merike Sikk, inglise keele õpetaja