Kadrina-Valmiera-Rujiena-Tallinn-Viljandi-Kadrina

Vaevalt olid kooli uksed pärast kooli aastapäeva üritusi sulgunud, kui töökad õpetajad suundusid uuele vastutusrikkale ettevõtmisele. Ees ootas töine nädal Valmiera maakonnas Rujienas.

Kokku said seitsme kooli õpetajad Hispaaniast, Itaaliast, Poolast, Bulgaariast, Lätist ja Eestist, et taas kord arutada tegevusi õpilastele Erasmus+ projekti "Let's Tune in to Europe" raames. Eesmärgiks oli teha kokkuvõtteid tehtust ning planeerida järgmist kohtumist Poolas Koszæcinis ja lõppkohtumist Itaalias L'Aquilas.

Põhikohtumine toimus Rujienas. Päevad olid töised ja tihedad: tutvuti Rujiena koolide, sh muusikakooli ja lasteaiaga, mis jäid silma oma välise ilme ja väga hea tehnilise baasiga. Samuti anti ülevaade haridussüsteemist nii lastele kui ka täiendõppe võimalustest täiskasvanuile. Külalisi võttis lahkelt vastu kohalik vallavalitsus. Kõikidest külastatud asutustest võis hoomata väga tihedat koostööd ning austust üksteise tegemiste vastu. Näitena võib tuua kooli õpilaste kunstitööde kasutamist disainielementidena mitmete asutuste siseruumide koduseks muutmiseks.

Vastuvõtt Rujiena koolis

Üheks osaks projekti kohtumistel on kohaliku kultuuri, ajaloo ja looduskaunite kohtadega tutvumine. Seega oli meil võimalus osaleda asjatundlikul ekskursioonil Riias, külastada Turaida muuseum-kaitseala ja tutvuda endise Koni veski villavabrikuga. Saime osa ka ehtsast läti rahvakultuurist, toidust ning tantsudest-mängudest.

Sügava mulje jättis viimasel õhtul nähtud Rujiena õpilaste kontsert külalistele ja lastevanematele suures renoveeritud vanas kultuurimajas. Ette oli valmistatud mitmekesine kontsert, mis kestis rohkem kui kaks tundi. Lavale astusid nii üksikesinejad, väga heal tasemel rahvatantsijad ja koorid ning suurepärane puhkpilliorkester. Jääb üle imestada, kust tuleb nii palju andekaid noori linnast, mille rahvaarv on 2887.

Osalejate soovil lisati programmi lühike sõit Eestisse. Kahepäevase reisi sisse mahtus sõit Tallinna, külastus Kadrina Keskkooli ning Viljandi Pärimusmuusika aita. Tallinnas vaadati vanalinna ning laululava. Vaatamata väga halvale ilmale, jättis Tallinna vanalinn endast külalistele mulje kui väga hästi säilinud ning kompaktne keskaegne linn. Muusikaõpetajad said osa ekskursioonist Estonia klaverivabrikusse, kus võõrustajateks olid Venno ja Indrek Laul. Pisarsilmil kuulati Indrek Laulu, kes demonstreeris Estonia klaveri võimekust. Põnevust tekitasid erinevate kaasaegsete tehnoloogiliste lahenduste kasutamise võimalused Estonia klaveril.

Meeleolukas oli päev Kadrina Keskkoolis ja lasteaias Sipsik. Projektis osalejad kohtusid kooli direktori, õpetajate ning lasteaia töötajatega. Õpilased pakkusid võimaluse nautida kontserti ja väikelapsed omalt poolt meelolukaid tunde lasteaias. Lühiülevaade anti Eesti haridussüsteemist ning asendist maailmas Pisa testide põhjal. Samuti tutvustati Kadrina kooli.

Projektimeeskondade ühispilt Kadrinas

Lahemaa rahvamuusikud Palmses ning Viljandi Pärimusmuusika ait andsid aimu eesti rahvamuusika olemusest. Viimaseks vaateks Eestis jäi kaunites sügisvärvides Viljandi.

Järgmine kohtumine, seekord koos õpilastega toimub 2018. a maikuus Poolas.

Eesti projektimeeskonna nimel
Ebe Abner ja Signe Ojasalu
Kadrinas, 20.10.2017

"Let's Tune in to Europe" projekti kodulehekülg: https://sites.google.com/site/lteerasmusplus/