Bioanalüütika töötuba

Detsembri lõpus osalesid 12. klassi õpilased rakendusbioloogia kursuse raames bioanalüütika töötoas, mis leidis aset Kadrina Keskkoolis tänu ettevõtte Civitta Eesti AS noortekeskuste projektile, kelle kaudu leiti töötoa juhendajad. Õpilased tutvusid bioanalüütiku elukutsega virtuaalreaalsete prillide abil, osaledes justkui ise bioanalüütikuna haigla labori töös. Tutvustati bioanalüütika erinevaid valdkondi: hematoloogia, kliiniline keemia, toksikoloogia, mikrobioloogia, molekulaardiagnostika, patoloogia jt.

Järgnes kolmeosaline praktiline töö väikestes rühmades. Vere biokeemia töös sai ise määrata leukotsüütide arvu vereproovis ja tegeleda lihtsal moel pipeteerimisega; mikrobioloogia töös õpiti tegema bakterite külvi söötmele, tutvuti mikroobide kolooniatega ja määrati antibiootikumide mõju bakteritele (antibiogrammid); patoloogia osas sai mikroskoobis uurida koelõike ning näha nahakasvaja (melanoomi) preparaati.

Kaks koolitundi möödusid kiiresti ja huvitavalt ning mitmekesiselt ja lõbusalt, õpilaste hinnangul isegi liiga lihtsalt. Kuid juhendajad olid sõbralikud ja innustavad, kiitsid meie õpilaste aktiivsust. Ülevaade bianalüütiku elukutsest on nüüd täiesti olemas ning ka edasiõppimise võimalused teada (Tartu Kõrgem Meditsiinikool; Tartu Ülikool näiteks läbi bioloogia, mikrobioloogia, geenitehnoloogia õppekava; nüüd lisandub ka Tallinna Kõrgem Meditsiinikool). Ka tavainimestena on huvitav teada, mida tehakse edasi meie vereproovidega ja muude analüüsidega, mida uuritakse haiglate laborites.

Virtuaalreaalsus Praktiline töö rühmades
Praktiline töö rühmades Praktiline töö rühmades
Mikroskoobiga sai uurida koelõike   Juhendajad

Kirjutas Siret Pung, bioloogiaõpetaja

Sa oled siin: Avaleht Uudised Õppetöö Bioanalüütika töötuba