Lennukas Lennuk ja traditsiooniline Tammsaare

"Ükssarvikute farm" eelnevalt vaadatud, kohtusid HUSO-õppesuuna õpilased 30. jaanuaril näidendi autori ja lavastaja Urmas Lennukiga.

Päev ei olnud sugugi juhuslik - millal veel kui mitte Tammsaare 140. sünniaastapäeval külla kutsuda mees, kes on dramatiseerinud korduvalt "Tõde ja õigust" ("Vargamäe voonake", "Vai-vai vaene Vargamäe", "Vargamäe unistaja", Vargamäe kuningriik", "Meie oma tõde, meie oma õigus", "Vargamäe perenaine", "Vargamäe varjus"), aga ka "Kõrboja peremeest". "Klassikute naised on mulle naha alla pugenud", on Urmas Lennuk tunnistanud ühes varasemas intervjuus ja kinnitas seda ka kohtumisel meie õpilastega. Dramaturg, kirjanik ja lavastaja rääkis lisaks oma viimasele lavastusele veel kaasahaaravalt vaatepunkti nihestamisest, julgustas õpilasi ennast avastama ja proovile panema igasugustel esinemistel - kasvõi klassi ees vastates.

Ta tunnistas, et on ise kui "Üksaarvikute" Heldur, kes on tõsisemate kirjatükkide kõrval ka seepe kirjutanud ("Õnne 13", "Pehmed ja karvased"). Lennuki lennukust ja mitmekülgsust näitab ka see, kui tõsiselt ta võtab lastele kirjutamist ja lavastamist.

"Teater on nagu krooniline reuma - kui ta sul juba on, siis lahti enam ei saa. Samas - teatri plussiks on see, et lisaks valule teeb ta ka palju rõõmu. Selles nende suur vahe ongi. Reuma ainult valutab, aga teater teeb ka rõõmu," on külaline tõdenud. Kohtumine temaga levitas kindlasti teatripisikut ka noorte teatrisõprade hulgas, kes huviga ootavad Lennnuki järgmist klassikatõlgendust - seekord Lutsu Kiire-lugu, mida Rakvere teater peagi tegema hakkab.

Lennukit kuuland 10. klassi õpilane Liis Lillemägi arvas, et oli huvitav kuulata seletusi ja täpsustusi hiljuti nähtud etenduse kohta. Lavastaja andis palju inspiratsiooni seoses lugemise, teatris käimise ja esinemisega. Huvitav ja noortepärane esinemine tekitas huvi mehe järgmiste kirjatükkide ja lavastuste vastu.

Margit Kerovile (11. klass) meeldis, kuidas külaline tegi kõigile tuntud muinasjuttude abil lihtsalt selgeks, mida tähendab vaatepunkti nihestamine.

  Urmas Lennuk

Kirjutas Liivi Heinla, eesti keele õpetaja

Sa oled siin: Avaleht Uudised Sündmused Lennukas Lennuk ja traditsiooniline Tammsaare