Meenutusi malevasuvest

Käesoleval aastal osales EÕM Kadrina kahes malevarühmas kokku pea 30 noort. Nüüd meenutavadki mõned neist oma tänavust malevasuve.

Aga kõigepealt saab sõna Rutt Kuusemäe, EÕM Kadrina malevarühmade rühmajuht aastail 2005-2016:

EÕM Kadrina õpilasmaleva kahes rühmas töötas ühtekokku 28 noort. 7. klassi lõpetanuist moodustatud 11-liikmelise rühma tööandjaks oli Kadrina vald. Nad tegid tööd ühel nädalal juunis ja teise augusti alguses. Tööd olid seotud heakorraga – rohiti paisjärve ümber kulgevat kergliiklusteed ja Kadrina kirikaias Eesti Vabadussõjas langenute mälestusmärgi ümbrust.

Teine, veidi vanematest noortest moodustunud 17-liikmeline rühm töötas RMK alluvuses. Nende tööks oli kahe viimase juuli nädala jooksul metsaistikuid rohida.

* * *

Rutt Kuusemäe eestvedamisel ja taganttõukamisel on sündinud ka alljärgnevad meenutused malevasuvest 2016.

Gerda:

Arvan, et esimest korda üheteistkümnekesi Paisjärve ääres kogunedes olid meil kõigil oma eesmärgid, ootused ning võib-olla ka mõned eelarvamused. Vaadates tagasi usun, et minu ja ehk ka paljude teiste eesmärgid täitusid ja eelarvamused kadusid ajaga. Töö, mida tegema hakkasime, ei olnud kontimurdev ja kuna ka seltskond oli tore, läks aeg lennates. Paisjärve ümbrus meie töökohana soosis erinevate huvitavate vahejuhtumite tekkimist, alustades minu jões kõndimise asendumist mudavanniga ja lõpetades paduvihmade eest jooksmisega.

Kuid kõiki neid kogemusi ei oleks meist kellelgi, kui poleks meie juhendajat Rutt Kuusemäed, kes andis vapralt enda töökindad neile, kes enda omad koju unustasid või käis järsku avaldunud allergilisele reaktsioonile kodust ravimeid toomas. Ning ausa kohtunikuta poleks ükski korralik võrkpallimäng olnud sama. Selle ja kõige muu eest, mida ma pole eespool kirjutatus välja toonud, teeme Rutile suure-suure aplausi!

Lisaks kõigele, mida see kogemus on mulle õpetanud, jäi üks tarkus, millega minul oli palju kokkupuuteid, teistest rohkem meelde. Seda nõuannet võib nii kujundlikult tõlgendada, kui ka mitte – kui miski ei suju ja teised tunduvad sinust kaugel eespool olevat, siis ei pruugi asi olla sinu töökuses, vaid ehk hoiad sa lihtsalt kõblast valepidi käes!

Kristjan:

Kui poleks olnud neid kahte nädalat, oleks me raudpolt teistsugused! Me saime teada, kui palju tuleb tööd teha, et teenida 10 eurot ja ega see raha, mis ikka ise on teenitud, nii kiiresti ei kulu, kui teiste antud! Ühesõnaga – see kogemuste pagas, millega me malevast lahkusime on kirjeldamatu suurusega. Meile jääb see suvi meelde nii vihma, päikese, higi kui pisaratega. Soovitame malevat soojalt kõigile!

Katriine:

Kõik minu ootused seoses malevaga said täidetud. Kuna ma polnud varem malevas käinud, ei osanud ma tegelikult midagi väga oodata. Oma väike ettekujutus oli ikka. Kokkuvõttes vastas malev täpselt minu ettekujutustele ning oli ausalt öeldes veel lõbusam ja meeldivam. Maleva juures meeldis mulle kõige enam see, et meie seltskond oli väga-väga super! Ei möödunud ühtegi päeva, kus poleks naerda saanud. Omavahel oli meil suurepärane klapp ja malevasuve jooksul sain tuttavaks inimestega, kellega polnud kooliajal sõnagi vahetanud. Pean tunnistama, et töö oli minu jaoks raske, kuid sain sellega hakkama ja oma palganumbrit nähes olin väga üllatunud ja meeletult õnnelik. Meil oli ka väga hea juhendaja, kes meid tagant utsitas kui oli palav ilm ja olime natuke laisad ja väsinud. Kokkuvõtteks olen ma väga õnnelik, et otsustasin Kadrina malevaga liituda ja see jääb mulle meelde kui esimene malevasuvi.

Mirell:

Kuna ma ei olnud varem malevas käinud, siis pabistasin veidi selle pärast – äkki on töö väga raske, äkki olen täiesti valesti riides, äkki on seltskond ebameeldiv jne. Aga peale esimest tööpäeva kadusid kõik need mõtted ja kartused. Töö üldiselt oli väsitav, aga nähes palganumbrit mõistsin, et see kõik oli seda väärt. Töökaaslased olid samuti väga meeldivad. Ei möödunud ühtki päeva, kus ei oleks saanud naerda. Eriti jäidki mulle meelde Mari erinevad naljad. Oli palju parem töötada, kui kõigil oli hea tuju!

Arvan, et mõned tegid oma tööd hoolikamalt kui teised, aga üldiselt olid kõik enam-vähem võrdsed. Juhendaja oli ka väga abivalmis ja tore. Tänu õpetaja Rutile õppisime maleva jooksul tundma uusi taime- ja marjaliike. Kokkuvõtteks olen väga tänulik selle võimaluse eest ja arvan, et olen ka järgmisel aastal Kadrina malevast huvitatud.

Krislin:

Maleva osas ei osanud ma eriti midagi oodata, sest olin seal esimest korda. Sõbrannad olid küll eelnevalt maininud, et see on nii raske töö, aga kokkuvõttes polnud see midagi nii kontimurdvat. Kõik sai alati ilusti tehtud. Ärkamine oli üks keerukamaid, kuna olen harjunud kaua magama – aga see oli hea, kuna hommikul vara polnud metsas veel nii palav.

Malevaga jäin väga rahule. Seal olles sai palju viibida värskes õhus ja metsas, mis minu puhul tuli ainult kasuks, sest vabatahtlikult mulle metsas käia ei meeldi. Positiivne külg maleva puhul oli veel see, et sai palju suhelda inimestega, kellega muidu igapäevaselt ei suhtlegi. Kõik kaaslased olid toredad ja kohusetundlikud. Üks suur pluss oli lisaks see, et kõik pidasid hommikul väljasõidu aegadest kinni ning kellegi järgi me hommikuti ootama ei pidanud. Mulle malev meeldis ja tuleksin järgmisel aastal kindlasti uuesti.

Ragnar:

Minu emotsioonid maleva tööst on väga positiivsed. Sai olla värske õhu käes, kuigi vahepeal putukad ja päike natuke muserdasid – aga see kõik käib metsatöö juurde. Rühm ise oli väga rõõmus ja positiivne ning kõik panustasid töösse vastavalt oma võimetele. Juhendaja oli ka väga hea. Minu emotsioonid malevatööst on ainult positiivsed! Suur tänu neile inimestele, kes on teinud võimalikuks noortele suvel selles malevas töötamise. Väga tänuväärt ettevõtmine!

Dagmar:

Mulle meeldis malev väga. Sain teada, kuidas käia tööl 5 päeva nädalas ja tõusta varakult. Malev annab hea töökogemuse ja tegelikult ei olegi nii lihtne ise raha teenida! Saime teada, kui raske on meie vanematel ja arvan, et nii lihtsalt enda teenitud raha me ei kuluta! Igasugune töökogemus on tulevikus tööle asumise aluseks.

PS. Kohtumiseni uuel malevasuvel!

Pilte tegid Rutt Kuusemäe ja Krislin Mägi

Sa oled siin: Avaleht Uudised Varia Meenutusi malevasuvest