30. aprillil toimus Tapa linnakus 1. jalaväebrigaadi avatud uste päev, millega tähistati brigaadi 109. aastapäeva. Üritusest said osa ka meie kooli 2. klasside õpilased. Päeva jooksul tutvuti kaitseväe eluoluga, vaadati soomukeid, relvastust ja tehnikat ning erinevat varustust. Õpilased said külastada kasarmuid, osaleda töötubades, tutvuda meditsiinitehnikaga ning näha nii Eesti kui ka liitlasvägede tehnikat. Avatud uste päev pakkus lastele palju põnevust, uusi teadmisi ja silmaringi avardavaid kogemusi. Sellised õppekäigud aitavad paremini mõista riigikaitse olulisust ning kaitseväelaste igapäevast tööd. Aitäh 1. jalaväebrigaadile sisuka ja meeldejääva päeva eest!
Kadrina Keskkooli humanitaar-sotsiaalsuuna HUSO 11. klassi meediaõppurid käisid oma traditsioonilisel kursuse lõpuekskursioonil Eesti Ringhäälingumuuseumis, mis asub Türil. Giidiks oli legendaarne ringhäälinguajaloo talletaja ja muuseumi juht Juhan Sihver. Tema juhtimisel salvestasid Kadrina noored esiteks reaalses raadiostuudios kuuldemängu „Kolm unimütsi”. Omaette ooperiks ja ka traditsiooniliseks esinemisnärvi proovilepanekuks kujunes aga teleuudiste komponeerimine ning nende edastamine reaalse uudistesaate salvestuses. See toimus kohalikus telestuudios Aktuaalse Kaamera kunagise stuudiolaua taga, millest nüüd on saanud muuseumieksponaat. Meediakursuse finaalina peavad noored hakkama saama prominentide intervjueerimisega ja sellest loo kirjutamisega. Tänaseks on intervjuu andnud juba näiteks Kristina Pärtelpoeg, Üllar Saaremäe, Ženja Fokin, An-Marlen ja teised. Intervjueerimine ja kursusetööde kaitsmine jätkub. Kirjutas ja pildistas meediaõpetaja Rein Sikk
„Barcelona – such a beautiful horizon, Barcelona – like a jewel in the sun,” laulavad Freddie Mercury ja Montserrat Caballé valguse, vee ja muusika etendusel Fuente Mágica de Montjuïc. Kuulasime oma kõrvaga, nägime oma silmaga ja nautisime hingevärinaga oma rinnas. Just selline ta on – juveel päikeses! Kadrina Keskkooli 10. klassi reisisellidel oli võimalus Barcelonas veeta paar tiheda kultuuriprogrammiga päikeselist päeva. Jalutasime Barcelona vanalinna Gooti kvartali (Barri Gòtic) kitsastel tänavatel, nautisime rahulikult kulgevat inimvoolu ja kohvikutest tulvavat magusat lõhna – kataloonlased armastavad küpsetisi! Meie programmis oli kahe imevõimsa kiriku külastamine: gooti stiilis Barcelona katedraal, mida ehitati 13.–15. sajandini, ja La Sagrada Familia, mille ehitus algas 1882. aastal ning arvatavasti valmib selle aasta suvel. Arhitekt Antoni Gaudí värvikat loomingut nägime ka mitmeid maju uudistades (Casa Batlló) ja jalutades Güelli pargis, mis on kuulus värviliste mosaiikide, looduslähedase arhitektuuri ja maagiliste vaadete poolest. Kunstihuvilised õpilased veetsid aega Picasso muuseumis, õpetajad nautisid kahe kaasaegse kunsti muuseumi – MACBA ja MOCO – väljapanekuid. Ka loodus pakkus nautimiseks võimalusi. Valida olid palmid, rannaliiv, jahe merevesi, vilkalt lendavad papagoid … või hoopis Barcelona akvaarium, mis on üks suurim Euroopas. Ajaloohuvilised vaatasid pead kuklas 1888. aasta maailmanäituseks valminud 60-meetrist Cristoph Kolumbuse (või hoopis Cristóbal Colón) monumenti ja saatsid oma pilgud kaugusesse. Just sinna, kus on Ameerika. Te echaremos de menos, Barcelona! Me jääme sind igatsema, Barcelona! Täname väga oma reisijuhti. Aitäh, Aleksandr! Gracias, Aleksandr! Teksti autor: Signe OjasaluFotod: Signe Ojasalu ja Laura Kalja
Sel kolmapäeval, 22. aprillil läksime Aegviidu külastuskeskusesse, et õppida ja teada saada uusi teadmisi ning oskusi, mis teevad meie matkad veel toredamaks! Mida me õppisime?Kuidas valida ja pakkida kaasa kõik vajalik, et matk oleks praktiline, mugav ja lõbus.Mida teha, kui eksid metsa ega leia teed tagasi.Igaüheõigus – meie õigused looduses liikuda ja loodust nautida. Läksime Sõõriksoo loodusrajale, kus saime oma uusi teadmisi rakendada.Retkejuht jagas meile palju häid näpunäiteid, kuidas looduses liikuda, hoida ja märgata ümbritsevat. See oli tõeliselt tore päev, täis avastusi ja uusi teadmisi!
15. aprillil viis riigikaitse õppetund abituriendid Ida-Virumaale, kus veedeti sisukas ja elamusterohke päev, mis pakkus nii uusi teadmisi kui ka vaheldust tavapärasele koolitööle eksamiperioodil. Päev algas väikese jalutuskäiguga Narva promenaadil, nautisime kevadist ilma, vaateid jõele ning heitsime pilgu ka üle piiri idanaabritele. Narva kolledžis, kus meile tutvustati õppimisvõimalusi, saime parema ettekujutuse, millised valikud ootavad ees pärast gümnaasiumi. Uudistasime ka Narva raekoda, mis on üks väheseid barokiaegse Narva tänapäevani säilinud ehitisi 17. sajandist. Ja sealt üks oluline teadmine – edaspidi ei aja me enam omavahel segamini Narva linna ja Ukraina lippu. Sinimägedes muutus päev aga tõsisemaks. Väike muuseum tuletas meelde, kui tähendusrikas on see paik olnud läbi ajaloo – alates põhjasõjast ja Rootsi ajast kuni teise maailmasõja ränkade lahinguteni. Vaatetorni tippu ronimine pakkus lisaks kaunitele vaadetele ka hetke mõtisklemiseks ajaloo sündmuste üle. Päeva lõpetasime Jõhvi kaitseväe linnakus, kus meid ootas soe sõdurilõuna – just see, mida pärast aktiivset päeva vaja oli. Saime lähemalt näha, milline on sõdurite igapäevaelu, millistes tingimustes nad elavad ja treenivad. See õppekäik ei olnud lihtsalt üks koolipäev väljaspool klassi, vaid andis riigikaitsest palju elulisema pildi. Täname riigikaitse õpetajat Jaanus Reisnerit õppepäeva korralduse eest.Tekst Evelin TiiterPildid Evelin Tiiter, Hanna Isabel Põhjala
SÜTTI.PROOVI.ARUTLE.RAKENDA.KOGE. Konverents tõi kokku sadu tüdrukuid üle Eesti. Päev pakkus rohkelt uusi teadmisi ja inspiratsiooni – kuulati põnevaid esinejaid, kes jagasid oma kogemusi tehnoloogia, inseneeria ja ettevõtluse maailmast. Lisaks sai osaleda praktilistes töötubades, kus oli võimalik ise katsetada ja kogeda, milline on tänapäevane tehnoloogiavaldkond päriselt. Sellised sündmused aitavad murda stereotüüpe ning julgustavad noori tüdrukuid uskuma, et ka nemad võivad olla tuleviku insenerid, arendajad ja loojad. Aitäh korraldajatele inspireeriva päeva eest!
Humanitaar-sotsiaalsuuna õpilased külastasid 25. märtsil õppekäigu raames Arvo Pärdi Keskust ning Eesti Filmimuuseumi, et süvendada oma arusaama Eesti kultuurist, identiteedist ja loomepärandist. Külastuse keskmes olid küsimused vaikuse tähendusest Pärdi loomingus, muuseumide rollist kultuurimälu kujundamisel ning isiklikest kogemustest ja emotsioonidest, mida ekspositsioonid esile kutsuvad.Palusime õpilastel mõtiskleda, kuidas vaikus võib olla sama kõnekas kui heli ning kuidas kaasaegsed muuseumikeskkonnad aitavad siduda minevikku ja olevikku. Järgnevalt jagavad õpilased oma muljeid ja tähelepanekuid, mis avavad õppekäigu mitmekülgset mõju. “Arvo Pärt kasutab oma loomingus tihti vaikuse elemente. Ta hindab vaikust kõrgelt, sest ka tema vaikis aastaid, enne kui ta lõi uue teose.” (Eliise) “Vaikus aitab helidel rohkem mõjuda ja tajusin seda väga tugevalt.” (Janeleen) “Pärdi Keskusesse kõndides oli vaikus ja seal hoones oli vaikus. See aitas seda kõike paremini tunnetada.” (Marten) “Mulle jäi kõige enam meelde see, kui me vaatasime Arvo Pärdi dokumentaalfilmi ning seal räägiti, kuidas ta 7 aastat ei kirjutanud ühtegi teost. Ta tahtis oma eelmisest loomingust midagi teistsugust luua, kuid ei teadnud, kuidas seda kirjutada.” (Reti Jasmiina) “Kõike meeldejäävaim oli minu jaoks Filmimuuseumi töötuba grupiga. Sai grupiga arvata filmi plakateid ja arvata tuntud Eesti filmide tunnusmuusikaid. Aga tipphetk oli ikka hologrammi meisterdamine ja lõpus näha, et see ikka töötas ka.” (Rahel-Marta) “Pärdi keskuses on võimalik oma silmaga näha ja tajuda, kui palju saab üks inimene meie kultuuri panustada ja seda kõrgele tõsta.” (Eliise) “Minule jäi meelde maalimistuba, kus saime Pärdi muusika järgi kujundada enda lillepoti. Emotsionaalselt oli see rahustav.” (Kadi-Liz)
Loodusteaduste õppesuuna (LOTE) 12 õpilast said võimaluse osaleda 19. märtsil Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis toimunud traditsioonilisel terviseteadlikkuse õpipäeval. Terve päev oli sisustatud õppeprogrammiga. Meie osalesime programmis, kus olid järgmised õpitoad: laborites toimunud veenivere võtmiseks valmistumine ja vere võtmine kunstvere ja mulaažide abil ning bioanalüütiku elukutse tutvustus, hematoloogia (vereproovide ja uriini proovide analüüs), veregruppide määramine (ABO ja Rh süsteemid, nende määramine ja kokkusobivus vereülekandel, samuti praktiline veregrupi määramine kunstvere abil, geneetika ülesande lahendamine) ning kopsude funktsioonide hindamine ja selle treenimine – praktilised hingamisharjutused, kopsumahu treenimine ning arutelu ja teooriaosa hingamise olemuse kohta. Päeva lõpus toimus majatuur, kus tutvustati õpitingimusi, õpperuume ja võimalusi meditsiini õppimiseks rakenduskõrgkoolis, samuti sai teavet vastuvõtutingimuste kohta. Kindlasti oli päev kasulik ja andis teavet nii õppimise kui ka tervise kohta üldse. Nii mõnigi õpilane sai kinnitust, kas ta soovib tulevikus meditsiini valdkonnas õppida ja töötada. Täname sõbralikke õppejõude toimeka ja praktilise päeva eest! Info: https://www.tartuh.ee/oppimine/sisseastumine/ Tekst ja fotod: Siret Pung, LOTE suunajuht
7. ja 8. klassi õpilaste grupp võttis osa Rakvere Eragümnaasiumis toimunud inseneeriapäevast, kus neil avanes võimalus tutvuda tehnika ja inseneeria põnevate valdkondadega. Päeva jooksul said õpilased osaleda erinevates töötubades, kus lahendati praktilisi ülesandeid ning katsetati oma oskusi näiteks silla ja torni ehitamises ning ehituseelarve ülesande lahendamises. Samuti tutvustati noortele inseneeria erialasid ning räägiti nende olulisusest igapäevaelus. Õpilaste sõnul pakkus inseneeriapäev uusi teadmisi, kuid eritii meeldis noortele võimalus ise käed külge panna ja katsetada erinevaid lahendusi. Fotode autor Raili Rohula
27. veebruari varahommikul asus grupp Kadrina Keskkooli noori koos õpetajate ja koolijuhiga teele läbi Soome, Rootsi ja Taani Saksamaale. Pisut bussi- ja laevasõitu ning 28. veebruari hilisõhtul tervitas kevadine Saksamaa kadrinalasi Schleswig-Holsteini maakonna väikelinnas Heikendorfis. Ees ootas viis põnevat päeva, kuhu mahtusid väljasõidud linnadesse lähedal ja pisut kaugemal, 13 km matkarada, laevasõit Läänemerel (Ostsee), koolitundides osalemine, sportlikud tegevused koolis, koos kokkamine ja palju muud. Ilusa kevadilmaga tervitasid meid Kiel, Lübeck ja Hamburg. Katsumuseks õpetajatele oli 13 km sammumist matkarajal Geltinger Birk, et nautida maalilisi loodusvaateid ja üles leida looduskaitsealal elavad metshobused. Rahustava mediteerimisena tundus küünalde valmistamine Krummbeker Kerzenscheune küünlakojas. Tulemuse üle olid rahul ja rõõmsad nii külalised kui ka võõrustajad. Laevasõit Kieli fjordil (Kieler Förde) viis meid üle sinava vee kuurortlinna Laboe, mille õiget nimehääldust harjutasime mitmeid päevi. Imetlesime kaunilt stiilseid suvemaju, jalutasime piki merekallast ja külastasime Laboe mereväe memoriaali (Marine-Ehrenmal Laboe). Toredad ja töised olid päevad Heikendorfi gümnaasiumis (Heinrich-Heine Schule Heikendorf). Tähelepanelik koolijuht Evelin Teiva ja teda toetavad õpetajad noppisid mitmeid häid ideid, mida rakendada ka Kadrina Keskkoolis. Nukral meelel, kuid külalislahkusest soojade südametega asusime 5. märtsil koduteele. Kipitus ninas, midagi niisket silmis, käed kallistamas sõpru jätsime hüvasti. Meil on sellel aastal kaks kevadet – üks Heikendorfis ja teine Kadrinas. Tekst – Signe Ojasalu