Loodusteaduste õppesuuna (LOTE) 12 õpilast said võimaluse osaleda 19. märtsil Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis toimunud traditsioonilisel terviseteadlikkuse õpipäeval. Terve päev oli sisustatud õppeprogrammiga. Meie osalesime programmis, kus olid järgmised õpitoad: laborites toimunud veenivere võtmiseks valmistumine ja vere võtmine kunstvere ja mulaažide abil ning bioanalüütiku elukutse tutvustus, hematoloogia (vereproovide ja uriini proovide analüüs), veregruppide määramine (ABO ja Rh süsteemid, nende määramine ja kokkusobivus vereülekandel, samuti praktiline veregrupi määramine kunstvere abil, geneetika ülesande lahendamine) ning kopsude funktsioonide hindamine ja selle treenimine – praktilised hingamisharjutused, kopsumahu treenimine ning arutelu ja teooriaosa hingamise olemuse kohta. Päeva lõpus toimus majatuur, kus tutvustati õpitingimusi, õpperuume ja võimalusi meditsiini õppimiseks rakenduskõrgkoolis, samuti sai teavet vastuvõtutingimuste kohta. Kindlasti oli päev kasulik ja andis teavet nii õppimise kui ka tervise kohta üldse. Nii mõnigi õpilane sai kinnitust, kas ta soovib tulevikus meditsiini valdkonnas õppida ja töötada. Täname sõbralikke õppejõude toimeka ja praktilise päeva eest! Info: https://www.tartuh.ee/oppimine/sisseastumine/ Tekst ja fotod: Siret Pung, LOTE suunajuht
7. ja 8. klassi õpilaste grupp võttis osa Rakvere Eragümnaasiumis toimunud inseneeriapäevast, kus neil avanes võimalus tutvuda tehnika ja inseneeria põnevate valdkondadega. Päeva jooksul said õpilased osaleda erinevates töötubades, kus lahendati praktilisi ülesandeid ning katsetati oma oskusi näiteks silla ja torni ehitamises ning ehituseelarve ülesande lahendamises. Samuti tutvustati noortele inseneeria erialasid ning räägiti nende olulisusest igapäevaelus. Õpilaste sõnul pakkus inseneeriapäev uusi teadmisi, kuid eritii meeldis noortele võimalus ise käed külge panna ja katsetada erinevaid lahendusi. Fotode autor Raili Rohula
27. veebruari varahommikul asus grupp Kadrina Keskkooli noori koos õpetajate ja koolijuhiga teele läbi Soome, Rootsi ja Taani Saksamaale. Pisut bussi- ja laevasõitu ning 28. veebruari hilisõhtul tervitas kevadine Saksamaa kadrinalasi Schleswig-Holsteini maakonna väikelinnas Heikendorfis. Ees ootas viis põnevat päeva, kuhu mahtusid väljasõidud linnadesse lähedal ja pisut kaugemal, 13 km matkarada, laevasõit Läänemerel (Ostsee), koolitundides osalemine, sportlikud tegevused koolis, koos kokkamine ja palju muud. Ilusa kevadilmaga tervitasid meid Kiel, Lübeck ja Hamburg. Katsumuseks õpetajatele oli 13 km sammumist matkarajal Geltinger Birk, et nautida maalilisi loodusvaateid ja üles leida looduskaitsealal elavad metshobused. Rahustava mediteerimisena tundus küünalde valmistamine Krummbeker Kerzenscheune küünlakojas. Tulemuse üle olid rahul ja rõõmsad nii külalised kui ka võõrustajad. Laevasõit Kieli fjordil (Kieler Förde) viis meid üle sinava vee kuurortlinna Laboe, mille õiget nimehääldust harjutasime mitmeid päevi. Imetlesime kaunilt stiilseid suvemaju, jalutasime piki merekallast ja külastasime Laboe mereväe memoriaali (Marine-Ehrenmal Laboe). Toredad ja töised olid päevad Heikendorfi gümnaasiumis (Heinrich-Heine Schule Heikendorf). Tähelepanelik koolijuht Evelin Teiva ja teda toetavad õpetajad noppisid mitmeid häid ideid, mida rakendada ka Kadrina Keskkoolis. Nukral meelel, kuid külalislahkusest soojade südametega asusime 5. märtsil koduteele. Kipitus ninas, midagi niisket silmis, käed kallistamas sõpru jätsime hüvasti. Meil on sellel aastal kaks kevadet – üks Heikendorfis ja teine Kadrinas. Tekst – Signe Ojasalu
12. märtsil käis 10. klass tarkust ammutamas Tallinna Tehnikaülikoolis ehk TalTechis, nagu suupärasemalt viimasel ajal kooli kutsutakse. Noortel oli võimalus osaleda kolmes töötoas. Ettevõtluse töötoas „Idee ja teostus“ said Kadrina noored teada, miks peab olema ettevõtlik ja millised oskused peavad olema ettevõtlikul inimesel. Tutvuti ärimudeli loogikaga ja väärtuspakkumisega. Eriti meeldis noortele lõbus ja õpetlik meeskonnatööharjutus Marshmallow Challenge. See tähendas spagette, teipi ja niiti, mis kujundati kõrgeks torniks. Selle tippu pandi kaunistuseks vahukomm. Selline võistlusmäng aitab märgata erinevaid aspekte, mis ilmnevad teistega koos töötades. Ettevõtlikud inimesed ei tegutse kunagi üksi! „Teksti kodeerimiskeskonna“ töötuba selgitas, et Python on lihtne ja arusaadav programmeerimiskeel. Töötoas tutvusid noored programmeerimise alustega ja proovisid luua oma esimesi programme. „Meresaladuste“ töötoas Meresüsteemide instituudi laboris avanes uks mikroplasti saladustesse. Uurisime, kuidas see salakaval materjal merekeskkonda jõuab ja milline on selle mõju. Nägime oma silmaga, milline näeb välja merest leitud mikroplast ning saime teada, kuidas teadlased seda uurivad ja analüüsivad. Ülienergiline koolikoostöö ja vastuvõtuturunduse peaspetsialist Keiu Org andis ülevaate erialadest, mida saab õppida TalTechis. Vastuseks tema küsimusele: „Kui paljud tahavad TalTechi õppima tulla?“, tõusid kiirelt noorte käed. Päeva lõpetas Leeza Fernand – USA saatkonna kultuuri- ja pressiatašee. Tema esinemine ja vahetu suhtlemine noortega oli nii köitev, et juttu jätkus ka siis, kui päeva ametlik osa oli juba lõppenud. Signe Ojasalu
16.–19. veebruaril toimus Kadrina Keskkoolis traditsiooniline algatus „Tööle kaasa!“, mille eesmärk on tutvustada õpilastele erinevaid ameteid ja töökeskkondi ning toetada teadlikku karjäärimõtlemist. Nelja päeva jooksul külastasid meie 1.–9. klasside õpilased oma lapsevanemate või lähedaste töökohti. Töökohad olid väga mitmekesised – külastati nii kohalikke omavalitsusi, ministeeriumi ja kaitseväge, kui ka lasteaeda, haiglat, hotelli, tootmisettevõtteid, ehitusfirmasid, kinnisvarabürood ning mitmeid teisi organisatsioone. Õpilased said: Algatus annab noortele väärtusliku kogemuse, avardab silmaringi ning aitab paremini mõista vastutuse, koostöö ja erialaste oskuste tähtsust. Samuti tugevdab see kooli ja kodu koostööd. Täname südamest kõiki lapsevanemaid ja teisi lähedasi, kes leidsid aega noori vastu võtta ning oma tööd tutvustada. Teie panus aitab kujundada teadlikke ja ettevõtlikke noori!
18.02.2026 külastasid 2. klasside õpilased Kadrina vallamaja.Õpilased tutvusid vallavanem Siim Umeroviga, kes rääkis oma tööst ning andis ülevaate ka teiste vallavalitsuse ametnike tegemistest. Oli igati tore ja õpetlik külastus!
Vastlapäev nägi rõõmsaid 10. klassi õpilasi lustimas Arbaveres Pallase Tallides. Võõrustajaks ja toredate päevakohaste tegevuste autoriks / läbiviijaks oli Dina Ellermann. Päev oli imeline – päike sillerdas, külm näpistas, hobused koplis jooksid lakad lehvimas, koerad klähvisid elevusest ja poni vangutas pead külalisi uurides. Tegevusi noortele jätkus paariks tunniks : kelgusõit Petra juhtimisel, patsipunumine Simale, heinapalli veeretamine, kepphobustel võidugalopp, hobuse selga ronimise ja seal püsimise koolitus. Külmunud noori turgutas lahke perenaine sooja tee ja kakaoga, jagas longitusigi. Elamusi jätkus kõigile! Aitäh, Dina! Aitäh Petra (hobune)! Aitäh Sima (poni)! Aitäh lahke vastuvõtu eest! Me hindame koosveedetud hetki meeldivates paikades. 10. klass, õpetajad Signe ja Renata PS! Dina Ellermann – Tokyo olümpiamängudel Eesti lipu kandja avatseremoonial.
Kolmapäeval, 11. veebruaril külastas Kadrina Keskkooli esindus Antsla Gümnaasiumi, et saada inspiratsiooni, kuulata nende kogemusi ning koguda ideid, mis aitaksid ka meie koolielu teadlikult edasi arendada. Saime põhjaliku ülevaate koolikultuurist – väärtustest, kokkulepetest ja juhtimispraktikatest, mis loovad ühtse ja toetava õpikeskkonna. Eriti kõnetas meid see, kuidas Ettevõtliku Kooli põhimõtted on lõimitud õppetöösse ja õppekavasse nii, et tegemist ei ole eraldiseisva projektiga, vaid loomuliku ja igapäevase koolielu osaga. Samuti tutvusime põhjalikult Liikuma Kutsuva Kooli põhimõtetega, mis on Antslas süsteemselt läbi mõeldud ja teadlikult üles ehitatud. Liikumine ei ole seal üksik tegevus, vaid läbiv osa koolipäevast ja õpikäsitusest. Seda toetab ka algatus „Sport Koolis“, mis on toonud õpilastele juurde liikumistunde ning andnud liikumisele järjepideva koha koolielus. Hea meel oli näha hästi toimivat KiVa programmi ning süsteemset lähenemist II kooliastme andepõhisele projektile. Silma paistis tugev rõhk õpilaste kaasamisel – nende ideid kuulatakse, initsiatiivi märgatakse ning vastutust usaldatakse. Üheks oluliseks fookuseks oli ka päevakava ülesehitus ja pikad ainetunnid. Tutvusime lähemalt, kuidas ainetunnid on sisuliselt ja metoodiliselt üles ehitatud. Ringkäik majas näitas renoveeritud, avarat ja läbimõeldud õpikeskkonda, kus ruumilahendused toetavad õppimist ja koostööd. Täname südamest Antsla Gümnaasiumi sooja vastuvõtu ja avatud kogemuste jagamise eest.
3. klassid külastasid 3. veebruaril KUMU kunstimuuseumi õppeprojekti “Aitan lapsi kunsti juurde” raames. Õpilased said teadmisi kunstist läbi programmide “K nagu kunst. D nagu disain. K= D = K”, „Seiklus mööda Eestit“ ja “Helide ja värvide peegel”. Muuseumitundide inspiratsiooniks oli helilooja Arvo Pärdi kompositsioonimeetod tintinnabuli, rännati kunstiteoste abil läbi mitmesuguste Eestimaa paikade, prooviti leida vastuseid küsimustele, mis teeb multifilmist või reklaamplakatist kunstiteose, millal on kunst disain ja disain on kunst. Oli tore päev! Lahkusime KUMUST tundega, et tahame siia tagasi tulla.
Eesti kirjanduse päeval, 30. jaanuaril külastasid esimesed klassid Kadrina valla raamatukogu.Õpilastele tutvustati Eesti lastekirjanikke ja nende teoseid.Pidupäeva puhul loeti ette Ellen Niidu raamatut “Onu Ööbik Öösorri tänavast” ja näidati animafilmi “Suur maalritöö”.Oli meeleolukas pidupäev. Õp Marge, Sirje, Elle